Muzeum Milevských maškar

Logo muzeum Milevských maškar

Legendy v muzeu

Anna Julie Slováčková
HLAVNÍ patronka muzea

je česká zpěvačka a moderátorka pořadů pro děti a převzala patronát nad projektem Muzeum milevských maškar dne 7. ledna 2019.

Vidět jsme ji mohli například v televizní show Tvoje tvář má známý hlas a také si zahrála v seriálu Ohnivé kuře.

Do naší kroniky při přebírání patronátu napsala: „Přeji Milevským maškarám hodně štěstí a hlavně spokojených a nadšených návštěvníků – aspoň z poloviny, jako jsem tu nadšená já! Děkuji!”

Fotografie Anna Julie Slováčková
Fotografie Anna Julie Slováčková

Jožka Šmukař
patron muzea

je známým zpěvákem lidových písní. Vystudoval sice hotelovou školu a působil nějaký čas jako provozní v hotelu, nicméně láska k muzice určila jeho další profesní kariéru. K srdci mu přirostla lidová písnička. V roce 1981 se stal profesionálním zpěvákem ve známé dechové kapele Moravanka Jana Slabáka, nyní hraje s vlastní menší kapelou široký repertoár od popu, swingu a evergreenů až po dechovku.

Do naší kroniky napsal: „Hustopeče – Milevsko – úžasná spolupráce jihu s jihem, byť s jinými atributy (víno – pivo). Krásné prostředí a přál bych si, aby toto originální muzeum shlédlo co nejvíce návštěvníků. Ať se daří!”

Naše muzeum navštívil a převzal patronát dne 11.7.2020.

Fotografie Jožka Šmukař
Fotografie Jožka Šmukař

Mag. Tanja Strniša
VELVYSLANKYNĚ SLOVINSKÉ REPUBLIKY

V období, kdy bylo Muzeum maškar pro veřejnost uzavřené kvůli onemocnění COVID – 19 k nám zavítala do Milevska velvyslankyně Slovinské republiky paní Tanja Strniša. Po přijetí na radnici si prohlédla výstavu pana Josefa Luxemburga pod názvem Slovinský masopust ve fotografiích, zajímala se také o tradici našeho masopustu a navštívila také naše Muzeum Milevských maškar. Dále zavítala do Milevského kláštera a také se podívala jak se daří Lípě českoslovinského přátelství, kterou zde před dvěma lety vysadil její předchůdce.

Naše muzeum navštívili 19. 2. 2021.

Fotografie Mag. Tanja Strniša
Fotografie Mag. Tanja Strniša

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.

Je členem výboru České chirurgické společnosti, zástupcem České a Slovenské republiky ve výboru Evropské asociace hrudních chirurgů, předsedou sekce hrudních chirurgů při České chirurgické společnosti. Dále je členem komise pro udělování titulu CSc. při 1. LF UK, předsedou komise pro udělení titulu doktor věd v chirurgii a alternujícím členem stejné komise pro morfologické obory. Mediální známost získal v prosinci 1996 operativním odstraněním plicního nádoru prezidentu republiky Václavu Havlovi. V prosinci 1997 provedl se svým týmem první transplantaci plic na území České republiky. V roce 2016 byl pasován na rytíře českého lékařského stavu.

Naše muzeum navštívili 21. 7. 2021.

Fotografie Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
Fotografie Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
Fotografie Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
Fotografie Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.

David a Michal Vaníčkovi

Znáte je určitě pod názvem DVA TÁTOVÉ - autoři knihy Dva tátové a zvědavá holka, kteří na svých sociálních sítích sdílí svůj životní příběh.

Naše muzeum navštívili 9. 8. 2020.

Fotografie David a Michal Vaníčkovi
Fotografie David a Michal Vaníčkovi

Lukáš Langmajer

je českým hercem a mladším bratrem známého Jiřího Langmajera. Do povědomí veřejnosti se dostal v roce 2008, kdy získal spolu s Kryštofem Hádkem hlavní roli ve filmu Bobule.

Mezi jeho další známé filmové role patří farář v trilogii Babovřesky. Od roku 2020 hraje roli Viléma v populárním seriálu Slunečná.

Do naší knihy napsal: „A já hlupák si nevzal masku … Díky za vás!”

Naše muzeum navštívil 22.2.2020 v den Milevských maškar.

Fotografie Lukáš Langmajer

Zdeněk Zajíček

je redaktorem Českého rozhlasu České Budějovice, natáčí publicistické příspěvky a připravuje magazín Vltavín.

Naše muzeum navštívil 17. 12. 2019.

Fotografie Zdeněk Zajíček

Zdeněk Troška

je český režisér pocházející z jihočeských Hoštic u Volyně, které se několikrát objevily v jeho filmech Slunce, seno … . Dále režíroval známé pohádky jako Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí nebo komedie Kameňák a Babovřesky. Navštívil nás spolu s písničkářkou Simonou Klímovou.

Do naší knihy napsali: „Úžasné! Jak sbírka masek, tak držení tradice, v dnešní době obzvláště vzácné! Vydržet!”

Naše muzeum navštívili 14. 9. 2019.

Fotografie Zdeněk Troška

Zdeněk Svěrák
Divadlo Járy Cimrmana

je český dramatik, scénárista, herec, autor písňových textů a spisovatel.

Zdeněk Svěrák nás navštívil se svými kolegy herci Miloněm Čepelkou, Petrem Reidingerem a Robertem Bártou při cestě na své představení v Milevsku.

Divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou fiktivního českého génia Járy Cimrmana. V divadle hrají pouze muži.

Naše muzeum navštívili 7. 9. 2019.

Fotografie Zdeněk Svěrák
Fotografie Zdeněk Svěrák
Fotografie Zdeněk Svěrák

Skupina MIRAI

je česká popová hudební skupina, která vznikla v roce 2014. Frontmanem, zpěvákem a kytaristou je Mirai Navrátil. V kapele dále hrají bubeník Šimon Bílý, baskytarista Michal Stulík a kytarista Tomáš Javůrek. Ve sbírce má ocenění z ankety Český slavík i Cenu Anděl. Jejich nejznámější hity jsou “Když nemůžeš, tak přidej”, „Chci tančit“ a nebo „Anděl“.

Naše muzeum navštívili 24. 8. 2019 po jejich koncertě na Milevském Bartolomějském posvícení.

Fotografie Skupina MIRAI
Fotografie Skupina MIRAI
Fotografie Skupina MIRAI

Václav Žmolík

je český novinář, publicista, scenárista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor.

Mezi jeho nejznámější tvorbu patří rozhlasový a televizní seriál Po Česku, který vyšel i knižně a dočkal se také rozhlasové podoby. Spolupracuje s Českým rozhlasem, kde dlouhá léta moderoval o víkendu na Radiožurnálu i na dalších stanicích Českého rozhlasu.

Naše muzeum navštívil 20. 8. 2019.

Fotografie Václav Žmolík

Vlastimil Venclík

je český dramatik, scenárista, režisér a herec.

Do naší kroniky napsal: „Milevské muzeum maškar je pádným důkazem lidské kreativity, skvělé tradice a důležitosti občanské sounáležitosti. Nejlepší zábava je ta, kterou dokážeme vytvořit společně. Chtělo by však skutečný, profesionální dokument, který by tuto tradici a způsob nevšední zábavy dostatečně zpopularizoval.“

Naše muzeum navštívil 17. 7. 2019.

Fotografie Vlastimil Venclík

Jaroslava Stránská

je česká herečka, kterou všichni dobře známe jako kadeřnici Jitku z legendárního filmu DISCOPŘÍBĚH, dále z filmu Byl jednou jeden polda nebo z kriminálního seriálu Policie Modrava.

Do naší kroniky napsal: „Krásné masky, moc se mi tu líbí. Nikdy jsem neviděla nic podobného. Jsem nadšená. Přeji hodně úspěchů!“

Naše muzeum navštívila 22. 6. 2019.

Fotografie Jaroslava Stránská
Fotografie Jaroslava Stránská

Jaromír Hanzlík

je český herec z Českého Těšína, kterého zná celý český národ.

Všichni jsme mohli hercovy výkony sledovat ve filmech (Jak utopit Dr. Mráčka), seriálech (Nemocnice na kraji města) či na divadelních prknech.

Naše muzeum navštívil 6. 2. 2019.

Fotografie Jaromír Hanzlík
Fotografie Jaromír Hanzlík
Fotografie Jaromír Hanzlík
Fotografie Jaromír Hanzlík

Halina Pawlowská

je česká spisovatelka, scenáristka, publicistka a vydavatelka.

Všichni ji známe hlavně z Banánových rybiček, pořadu o vaření U Haliny v kuchyni a zahrála si i v nových seriálech jako jsou Doktoři z Počátků anebo Ohnivé kuře.

Naše muzeum navštívila 11. 11. 2018.

Fotografie Halina Pawlowská
Fotografie Halina Pawlowská

doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.
ministerstvo kultury

Poctila nás také vzácná návštěva z ministerstva kultury v čele s ministrem kultury doc. Mgr. Antonínem Staňkem, Ph.D.

Antonín Staněk je český sociálnědemokratický politik a vysokoškolský pedagog, poslanec Poslanecké sněmovny PČR, který mezi červnem 2018 a červencem 2019 zastával funkci ministra kultury ČR

Naše muzeum navštívil 29. 9. 2018.

Fotografie doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.
Fotografie doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.

Yvetta Blanarovičová

je slovenská herečka a zpěvačka žijící v Praze.

Čeští diváci ji znají především z pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci (čarodějnice Černava) nebo z pohádky Princezna ze mlejna (čertík).

Naše muzeum navštívila 22. 9. 2018.

Fotografie Yvetta Blanarovičová
Fotografie Yvetta Blanarovičová

Karolína Erbanová

je bývalá česká rychlobruslařka, která se specializovala na sprinterské tratě. Je bronzovou medailistkou ze Zimních olympijských her 2018, dvojnásobnou bronzovou medailistkou z mistrovství světa, mistryní Evropy, několikanásobnou juniorskou mistryní světa a držitelkou jednoho juniorského světového rekordu.

Byla patronkou našeho muzea od 10. 8. 2017 až do 7. 1. 2019, kdy patronát převzala Anna Julie Slováčková.

Naše muzeum navštívila 15. 8. 2017.

Fotografie Karolína Erbanová